Osho Zen Tarot

HÚZZ EGY KÁRTYÁT

 

A Tarot tudománya több ezer évre tekint vissza - már az ókori Egyiptomban, sőt, talán még régebben ismerték. Európai használatára azonban csak a középkorból származnak az első utalások. Azokban a viharos időkben a tarot képeit és ábráit a korabeli misztikus iskolák tanításait közvetítő kódokként használták. Ahogy múlt az idő, a tarot-t egyre többféleképpen alkalmazták: használták jóslásra, vidám "szalonjátékként", illetve különböző esetek láthatatlan, okkult hátterének felderítéséhez.  
Egy legenda szerint a kártyák száma megegyezik a kisgyermek Sziddhárta herceg - a későbbi Gautam Buddha - közvetlenül születése után megtett lépéseinek számával. Hét lépést tett előre, majd vissza, s ezt mind a négy égtáj irányába megismételte, így ez az 56 lépés vált a Kis Arkanum modelljévé.   
A Kis Arkanum 56 kártyája mellett a tarot tartalmaz még további 22 kártyát, a Nagy Arkanumot, amely az ember spirituális útjának teljes történetét meséli el. A Bolond legelső ártatlan lépésétől az út beteljesedését jelző Befejezés kártyáig megtalálhatjuk itt mindazokat az archetípus-képeket, amelyek bennünket, emberi lényeket összekapcsolnak. Ezek a kártyák az önmagunk megismeréséhez vezető utat rajzolják meg, mely minden embernél más és más. A gyökerekben azonban fajtól, nemtől, társadalmi rangtól és vallási neveltetéstől függetlenül mindenkinél ugyanazokat az igazságokat fogjuk meglelni.   
A hagyományos tarot-ban ezt a felfedező utat egyfajta spirálként fogták fel, ahol minden Befejezéssel egy új kezdőpontnál találja magát az utazó - egy újabb szintre ér el -, s így újra a Bolonddal léphet majd be a körbe. Ebben a pakliban azonban van egy kiegészítő kártya: a Mester. Ez a kártya lehetővé teszi számunkra, hogy magunk mögött hagyhassuk a spirált, hogy kiugorhassunk a halál és újraszületés körforgásából. A Mester kártyája magán az utazáson való végső túllépést jelképezi - azt a transcendenciát, amely csak akkor válik lehetővé, amikor a különálló, egyéni ego feloldódik a megvilágosodásban. 
Az Osho Zen Tarot kétségtelenül nem egy hagyományos tarot kártya, hiszen nem jóslatokkal foglalkozik. Ez inkább egy transzcendens zen játék, amely a pillanatot tükrözi. Rendíthetetlenül, ítéletek és összehasonlítások nélkül mutatja be, hogy mi van itt és most. Ez a játék egy hajnali kakasszó, mely segít felébreszteni érzékenységünket, intuíciónkat, együttérzésünket, fogékonyságunkat, bátorságunkat és egyéniségünket.    
Az, hogy a tudatosság ennyire előtérbe került ebben a játékban, a régi tarot játékrendszerek és felfogások sokrétű felújításának egyik következménye, mely hamarosan nyilvánvalóvá válik a gyakorlott játékosok számára, mihelyt kézbe veszik az Osho Zen Tarot-t.
 
 
Forrás: www.dudus.hu