Bosch Tarot
Az ősi idők óta minden civilizáció kereste a jövőbelátás módjait. Kínában a Ji Csing, az ősi Rómában a madárjósok, és a Delphi jósda Görögországban csak néhány az ismertebbek közül. Ezeknek a sors-megismerő módoknak a legtöbbje elveszett, száműzték a hiedelmek közé, és csak a népi folklór legendáiban maradtak meg az úgynevezett “barbár” népek közt. A felvilágosodás korában a nyugati világot végigsöpörte az ésszerűség hulláma, és a jövőbelátásnak a szükségét is megtagadta. Ezért a tarot a mágia egy formájává vált.
Ma a pszichológia és a keleti filozófiák valamilyen módon megtagadják a Tudomány nevű abszurd vallást. Gazdag történelmük folyamán a tarot kártyák értékes eszközzé váltak pszichológiai vizsgálatoknál nem csak a jövő felé tekintve, hanem a múlt és a jelen megismerése céljából is.
A Bosch képei által bemutatott XVI. század Univerzuma az a szűrő, melyen keresztül ezek a tarot kártyák megmutatják nekünk a valóságot. Ez egy olyan világ volt, ahol az ateizmus ismeretlen volt, és ahol a közös képzeletet a Pokolról és a Mennyországról szóló mesék, a szentség és a kárhozat alakították. A realizmus Bosch rajzaiban kéz-a-kézben halad a legnyersebb szörnyűséggel és a zavaróan groteszkkel. Ma az érzéseket, amiket ezek a képek sugároznak eltemette az évszázadok racionális tudatossága. A modern ember félelmeknek és aggodalmaknak nevezi. A Bosch tarot erre a világra mutat ablakot, hogy óvatosan használva felfedezzük a saját félelmeinket.
Forrás: www.dudus.hu